Црква „Св. Харалампиј“ - Ташмаруништа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Харалампиј
македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Четврта струшка
Местоположба

Карта

Место Ташмаруништа
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Свештеномаченик Харалампие
Изградба 24 мај 2007
Архитектонски опис

Свети Харалампиј претставува православна црква во струшкото село Ташмаруништа[1]. Камен-темелникот бил осветен и поставен на 24 мај 2007 година. Административно припаѓа на Четвртата струшка парохија при Струшкото архијерејско намесништво на Дебарско-кичевската епархија на МПЦ - ОА.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан (2009). Христијански светилишта во село Ташмаруништа. Вера Битракова -Грозданова. Музеј на Струга.

Поврзано[уреди | уреди извор]