Споменик на Гоце Делчев (плоштад Македонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Споменик на Гоце Делчев
Општи податоци
Видспоменик, статуа
МестоПлоштад Македонија
ГрадСкопје
ЗемјаМакедонија
Завршена2010
Отворенамај 2011
Трошок за изградба850.000 евра
СопственикМинистерство за култура
Проектирање и изградба
АрхитектЖарко Башевски

Споменикот на Гоце Делчев се наоѓа на плоштадот Македонија во Скопје, Македонија. Споменикот бил најавен како дел од т.н. проект Скопје 2014 и официјално бил поставен на почетокот од мај 2011 година.

Споменикот е сместен покрај Камениот мост, на десниот брег од реката Вардар, а Гоце Делчев е претставен како учител. Веднаш од овој споменик, се наоѓа и Даме Груев.

Даме Груев и Гоце Делчев се првите монументални споменици поставени во рамките на проектот „Скопје 2014“. Спомениците, меѓу првите излеани во леарницата „Фердиндо Маринели“ од Фиренца, со помош на камиони и со обезбедување биле транспортирани до плоштадот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]