Алитус Арена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алитус Арена
Место Алитус, Литванија
Отворен 12 февруари 2011
Сопственик
Цена на изградбата 35 милиони ЛЛ
Игра КК Алитус
Гледачи Кошаркарски натпревари 5,500
Концерти 7,000

Алитус арена (литвански: Alytaus arena) е универзална арена во Алитус, Литванија. Реконструкцијата на арената почнала во 2009 година, а била завршена до крајот на 2010 година. Арената официјално била отворена на 12 февруари 2011 година, а беше домаќин на натпреварите од групата Ц Европското првенство во кошарка кое се игра од 31 август до 18 септември 2011 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]