Споменик на Даме Груев (плоштад Македонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Споменик на Даме Груев
Gruev, spomenik u Skoplju.JPG
Општи податоци
Тип споменик, статуа
Место Плоштад Македонија
Град Скопје
Земја Македонија
Завршена 2010
Отворена мај 2011
Трошок за изградба 850.000 евра
Сопственик Министерство за култура
Проектирање и изградба
Архитект Жарко Башевски

Споменикот на Даме Груев се наоѓа на плоштадот Македонија во Скопје, Македонија. Споменикот бил најавен како дел од т.н. проект „Скопје 2014“ и официјално бил поставен на почетокот од мај 2011 година.

Споменикот е сместен покрај Камениот мост, на десниот брег од реката Вардар. Веднаш од овој споменик, се наоѓа и Гоце Делчев.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]