Есад Рахиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Есад Рахиќ (босански: Esad Rahić; Скопје, 1964) е македонски политичар.

Биографија[уреди | уреди извор]

Рахиќ е роден во Скопје во 1964 година. По професија е дипломиран правник. Политичката кариера ја започнал како член на СДСМ и бил пратеник во периодот 2002-2006[1], од каде подоцна бил исклучен[2] и веќе во вториот мандат од 2006 до 2008[3] делувал како независен пратеник[4]. Живее во Скопје.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Социјал-демократски сојуз на Македонија 2002 - 2006“ (македонски). Собрание на Република Македонија. конс. 2010-05-15. 
  2. Пратеникот Есад Рахиќ исклучен од членство во СДСМ“, Утрински Весник, петок, 29 јуни 2007 (посет. 15 мај 2010 г). (на македонски)
  3. „НЕЗАВИСНИ ПРАТЕНИЦИ 2006 - 2008“ (македонски). Собрание на Република Македонија. конс. 2010-05-15. 
  4. Есад Рахиќ стана независен пратеник“, Утрински Весник, 03 јули 2007 (посет. 15 мај 2010 г). (на македонски)