Европско првенство во фудбал за играчи под 21 година 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Европско првенство во фудбал за играчи под 21 година 2017
Европско првенство во фудбал за играчи под 21 година 2017
Европско првенство во фудбал за играчи под 21 година 2017
Општо за првенството
Домаќин(и) Полска Полска
      градови 6
      стадиони 6
Период на оддржување 16 јуни30 јуни 2017
Број на учесници 12
Распределба на медалите
Gold medal.svg Шампион  Германија
Silver medal.svg Второ место  Шпанија
Bronze medal.svg Трето место  Англија
 Италија
Статистички податоци за првенството
Посетеност 244.085  (11.623 по натпревар)
Одиграно натпревари 21
Дадено голови 65  (3.1 по натпревар)
Најдобар стрелец Шпанија Саул Нигес (5 гола)
Најдобар играч Шпанија Дани Себалјос
2015
2019

Европско првенство во фудбал за играчи под 21 година 2017 — 21. издание на европските првенства во фудбал за играчи под 21 година, фудбалско натпреварување кое се одржува на секои две години за репрезентациите за играчи под 21 година, организирано од страна на УЕФА.

Завршниот турнир ќе биде одржан во Полска од 16 до 30 јуни 2017 година, откако нивната понуда била избрана од страна на Извршниот комитет на УЕФА на 26 јануари 2015 година во Нион, Швајцарија.[1] Играчи родени на или по 1 јануари 1994 година ќе можат да земат учество на турнирот.

На 24 јануари 2014, УЕФА потврдила дека бројот на учесници на завршниот турнир 2017 ќе биде зголемен од 8 на 12 екипи.[2]

Избор на домаќин[уреди | уреди извор]

Домаќинот бил објавен на состанокот на Извршниот комитет на УЕФА во Нион на 26 јануари 2015 година. Кон крајот на април 2014 година полската фудбалска асоцијација PZPN многу силно укажува на тоа дека земјата има големи шанси да биде домаќин на турнирот. Наддавање да ги пречекаат најдобрите младински тимови во Европа беше една од причините за повлекување на Полска од трката за организацијата на Европското првенство 2020.[3]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Вкупно 53 земји членки на УЕФА влегле во натпреварувањето (без Гибралтар), заедно со домаќинот Полска кој се квалификувале автоматски, другите 52 екипи се натпреварувале во квалификациите за турнирот за да се утврдат преостанатите 11 места на завршниот турнир.[4] Квалификациите, се одржале од март 2015 до ноември 2016 година, и се состоеле од два круга:[5]

 • Квалификациска фаза по групи: 52-те екипи биле поделени во девет групи - седум групи од по шест екипи и две групи од по пет екипи. Секоја група се игра во раунд-робин формат по два пати дома и гости. Победниците од деветте групи се квалификувале директно за финалниот турнир, додека четирите најдобри второпласирани (не сметајќи ги резултатите против шесттопласираниот тим) на крајот одат во плејофот.
 • Плејоф: Четирите тима со ждрепка се одредени во два двомеч натпревари за да се утврдат последните две екипи кој ќе се квалификуваат за завршниот турнир.

Квалификувани екипи[уреди | уреди извор]

Следните екипи се квалификувале за завршниот турнир

Држава Квалификувана како Дата на квалификација Учество Последно учество Најдобар резултат
 Полска Домаќин 26 јануари 2015 6-то 1994 Четвртфинале (1982, 1984, 1986, 1992, 1994)
 Португалија победник во квал. група 4 6 септември 2016 8-мо 2015 Финалист (1994, 2015)
 Данска победник во квал. група 5 6 септември 2016 7-мо 2015 Полуфинале (1992, 2015)
 Англија победник во квал. група 9 6 октомври 2016 14-то 2015 Победник (1982, 1984)
 Словачка победник во квал. група 8 6 октомври 2016 2-ро 2000 Четврто место (2000)
 Германија победник во квал. група 7 7 октомври 2016 11-то 2015 Победник (2009)
 Чешка победник во квал. група 1 7 октомври 2016 13-то 2015 Победник (2002)
 Шведска победник во квал. група 6 10 октомври 2016 8-мо 2015 Победник (2015)
 Италија победник во квал. група 2 11 октомври 2016 19-то 2015 Победник (1992, 1994, 1996, 2000, 2004)
 Македонија победник во квал. група 3 11 октомври 2016 1-во Деби
 Шпанија победник во плејофот 15 ноември 2016 13-то 2013 Победник (1986, 1998, 2011, 2013)
 Србија победник во плејофот 15 ноември 2016 10-то 2015 Победник (1978)

Завршен жреб[уреди | уреди извор]

Ждрепката за завршниот турнир се одржала на 1 декември 2016 во 18:00 часот по Централно европско време, во Конгресниот центар во Краков.

Домаќин (Позиција A1)
Екипа
 Полска
Шешир 1
Екипи Coeff
 Германија 39,037
 Португалија 38,378
Шешир 2
Екипи Coeff
 Англија 36,621
 Шпанија 36,536
 Данска 35,590
Шешир 3
Екипи Coeff
 Италија 35,546
 Шведска 34,259
 Чешка 33,690
 Србија 31,060
 Словачка 31,057
 Македонија 23,283

Стадиони[уреди | уреди извор]

На 7 јуни 2016, Фудбалскиот сојуз на Полска избрал шест стадиони:[6]

Првиот натпревар и Група A Група A Група Б
Лублин Келце Гдиња
Арена Лублин Колпортер арена Стадион ГОСИР
Капацитет: 15,500 Капацитет: 15,500 Капацитет: 15,139
Arena Lublin podczas XI Lubelskiego Festiwalu Nauki 10.jpg Stadion MOSiR Kielce 02 ssj 20060415.jpg Stadion miejski w Gdyni.jpg
Група Б Група Ц, полуфинале, и финале Група Ц и полуфинале
Бидгошч Краков Тихи
Спортски комплекс Завиша Стадион Краковија Стадион Миејски
Капацитет: 20,247 Капацитет: 15,016 Капацитет: 15,300
Stadion Zawisza Bydgoszcz front panorama.jpg Krakow Cracovia 1.jpg Tychy stadion wewn.jpg

Фаза по групи[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Англија 7 3 2 1 0 5 1 +4
2.  Словачка 6 3 2 0 1 6 3 +3
3.  Шведска 2 3 0 2 1 2 5 -3
4.  Полска 1 3 0 1 2 3 7 -4
16 јуни 2017 (2017-06-16)
18:00
 Шведска 0–0  Англија Колпортер арена, Келце
Гледачи: 11,672
Судија: Тобијас Стилер (Германија)
Извештај
16 јуни 2017 (2017-06-16)
20:45
 Полска 1-2  Словачка Арена Лублин, Лублин
Гледачи: 14,911
Судија: Сердар Гезбијук (Холандија)
Липски гол 1' Извештај Ваљент гол 20'
Шафранко гол 78'

19 јуни 2017 (2017-06-19)
18:00
 Словачка 1-2  Англија Колпортер арена, Келце
Гледачи: 12,087
Судија: Гедиминас Мажелка (Литванија)
Хриен гол 23' Извештај Моусон гол 50'
Редмонд гол 61'
19 јуни 2017 (2017-06-19)
20:45
 Полска 2-2  Шведска Арена Лублин, Лублин
Гледачи: 14,651
Судија: Славко Винчиќ (Словенија)
Монета гол 6'
Ковнацки гол 90+1' (пен..)
Извештај Страндберг гол 36'
Уне Ларсон гол 41'

22 јуни 2017 (2017-06-22)
20:45
 Англија 3-0  Полска Колпортер арена, Келце
Гледачи: 13,176
Судија: Харалд Лехнер (Австрија)
Греј гол 6'
Марфи гол 69'
Бејкер гол 82' (пен..)
Извештај
22 јуни 2017 (2017-06-22)
20:45
 Словачка 3-0  Шведска Арена Лублин, Лублин
Гледачи: 11,203
Судија: Хесус Хил Мансано (Шпанија)
Хриен гол 5'
Михалик гол 69'
Шатка гол 73'
Извештај

Група Б[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Шпанија 9 3 3 0 0 9 1 +8
2.  Португалија 6 3 2 0 1 7 5 +2
3.  Србија 1 3 0 1 2 2 5 -3
4.  Македонија 1 3 0 1 2 4 11 -7
17 јуни 2017 (2017-06-17)
18:00
 Португалија 2-0  Србија Спортски комплекс Завиша, Бидгошч
Гледачи: 10,724
Судија: Беноа Бастијен (Франција)
Гуедеш гол 37'
Фернандеш гол 88'
Извештај
17 јуни 2017 (2017-06-17)
20:45
 Шпанија 5-0  Македонија Стадион ГОСИР, Гдиња
Гледачи: 8,269
Судија: Харалд Лехнер (Австрија)
Нигес гол 10'
Асенсио гол 16'54'72'
Деулофеу гол 35' (пен..)
Извештај

20 јуни 2017 (2017-06-20)
18:00
 Србија 2-2  Македонија Спортски комплекс Завиша, Бидгошч
Гледачи: 5,121
Судија: Боби Мејден (Шкотска)
Гачиновиќ гол 24'
Џурџевиќ гол 90'
Извештај Барди гол 64' (пен..)
Ѓорѓев гол 83'
20 јуни 2017 (2017-06-20)
20:45
 Португалија 1-3  Шпанија Стадион ГОСИР, Гдиња
Гледачи: 13,832
Судија: Тобијас Штилер (Германија)
Брума гол 77' Извештај Нигес гол 21'
Рамирес гол 65'
Вилијамс гол 90+3'

23 јуни 2017 (2017-06-23)
20:45
 Македонија 2-4  Португалија Стадион ГОСИР, Гдиња
Гледачи: 7,533
Судија: Иван Кружлијак (Словачка)
Барди гол 40'
Маркоски гол 80'
Извештај Едгар Ие гол 2'
Брума гол 22' (90+1)
Поденсе гол 57'
23 јуни 2017 (2017-06-23)
20:45
 Србија 0-1  Шпанија Спортски комплекс Завиша, Бидгошч
Гледачи: 12,058
Судија: Гедиминас Мажелка (Литванија)
Извештај Суарес гол 38'

Група Ц[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1.  Италија 6 3 2 0 1 4 3 +1
2.  Германија 6 3 2 0 1 5 1 +4
3.  Данска 3 3 1 0 2 4 7 -3
4.  Чешка 3 3 1 0 2 5 7 -2


18 јуни 2017 (2017-06-18)
18:00
 Германија 2-0  Чешка Стадион Миејски, Тихи
Гледачи: 14,051
Судија: Хесус Хил Мансано (Шпанија)
Мајер гол 44'
Гнабри гол 50'
Извештај
18 јуни 2017 (2017-06-18)
20:45
 Данска 0-2  Италија Стадион Краковија, Краков
Гледачи: 8,754
Судија: Иван Кружлијак (Словачка)
Извештај Пелегрини гол 54'
Петања гол 86'

21 јуни 2017 (2017-06-21)
18:00
 Чешка 3-1  Италија Стадион Миејски, Тихи
Гледачи: 13,251
Судија: Беноа Бастјен (Франција)
Травник гол 24'
Хавлик гол 79'
Луфтнер гол 85'
Извештај Берарди гол 70'
21 јуни 2017 (2017-06-21)
20:45
 Германија 3-0  Данска Стадион Краковија, Краков
Гледачи: 9,298
Судија: Сердар Гезбијук (Холандија)
Селке гол 53'
Кемпф гол 73'
Амири гол 79'
Извештај

24 јуни 2017 (2017-06-24)
20:45
 Италија 1-0  Германија Стадион Краковија, Краков
Гледачи: 14,039
Судија: Славко Винчиќ (Словенија)
Бернардески гол 31' Извештај
24 јуни 2017 (2017-06-24)
20:45
 Чешка 2-4  Данска Стадион Миејски, Тихи
Гледачи: 9,047
Судија: Боби Мејден (Шкотска)
Шик гол 27'
Чори гол 54'
Извештај Андерсен гол 23'
Зохоре гол 35' (73)
Ингвартсен гол 90+1'

Поредок на второпласираните екипи[уреди | уреди извор]

Поз. Репрезентација Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР Гру
1.  Германија 6 3 2 0 1 5 1 +4 Ц
2.  Словачка 6 3 2 0 1 6 3 +3 А
3.  Португалија 6 3 2 0 1 7 5 +2 Б

Нокаут фаза[уреди | уреди извор]

Во нокаут фазата, продолженијата и пеналите ќе го одлучуваат победникот доколку е неопходно.[5]

Bracket[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
27 јуни – Тихи
  Англија 2 (2)  
  Германија 2 (4)  
 
30 јуни – Краков
      Германија 1
    Шпанија 0


27 јуни – Краков
  Шпанија 3
  Италија 1  

Полуфинале[уреди | уреди извор]

27 јуни 2017
18:00
 Англија 2–2 (продолж.)  Германија Градски стадион во Тихи, Тихи
Гледачи: 13,214
Судија: Гедиминас Мажелка (Литванија)
Греј гол 41'
Абрахам гол 50'
Извештај Селке гол 35'
Плате гол 70'
  Пенали  
Бејкер Soccerball shade.svg
Абрахам Soccerball shade cross.svg
Чилвел Soccerball shade.svg
Ворд-Проус Soccerball shade.svg
Редмонд Soccerball shade cross.svg
3–4 Soccerball shade.svg Арнолд
Soccerball shade cross.svg Герхардт
Soccerball shade.svg Филип
Soccerball shade.svg Мејер
Soccerball shade.svg Амири

27 јуни 2017
21:00
 Шпанија 3–1  Италија Стадион Краковија, Краков
Гледачи: 13,105
Судија: Славко Винчиќ (Словенија)
Нигес гол 53'63'74' Извештај Бернардески гол 62'

Финале[уреди | уреди извор]

30 јуни 2017
20:45
 Германија 1-0  Шпанија Стадион Краковија, Краков
Гледачи: 14,059
Судија: Беноа Бастјен (Франција)
Вајзер гол 40' Извештај

Победник[уреди | уреди извор]

Победник на Европско првенство за играчи под 21 година - 2017

Германија
Германија
2. титула

Листа на стрелци[уреди | уреди извор]

Гол Пенали Играч Клуб
5 0 Шпанија Саул Нигес  Шпанија
3 0 Шпанија Марко Асенсио  Шпанија
3 0 Португалија Брума  Португалија
2 0 Италија Федерико Бернардески  Италија
2 0 Англија Демараи Греј  Англија
2 0 Данска Кенет Зохоре  Данска
2 0 Германија Дави Селке  Германија
2 0 Словачка Мартин Хриен  Словачка
2 1 Македонија Енис Барди  Македонија

Награди[уреди | уреди извор]

Тим на турнирот[уреди | уреди извор]

Тимот на Европското првенство за играчи под 21 година 2017 бил избран по завршувањето на турнирот од техничките набљудувачи на УЕФА.[9]

Позиција Играч
Голман Германија Јулиан Полерсбек
Одбрана Германија Џереми Тољан
Словачка Милан Шкриниар
Германија Никлас Штарк
Германија Јаник Герхардт
Среден ред Германија Максимилијан Арнолд
Шпанија Дани Себалјос
Германија Макс Мејер
Шпанија Саул Нигес
Напад Шпанија Марко Асенсио
Италија Федерико Бернардески

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Poland to host 2017 Under-21 EUROs“. UEFA.com. 26 јануари 2015. http://www.uefa.com/under21/news/newsid=2202908.html. 
 2. „U21 final tournament expanding to 12 teams“. UEFA.com. 24 јануари 2014. http://www.uefa.com/under21/news/newsid=2046485.html. посет. 23 февруари 2014 г. 
 3. „Euro 2020: Croatia, Poland and Portugal also withdraw“. StadiumDB.com.com. 28 април 2014. http://stadiumdb.com/news/2014/04/euro_croatia_poland_and_portugal_also_withdraw. посет. 30 мај 2014 г. 
 4. „Seedings set for 2017 U21 qualifying draw“. UEFA.com. 30 јануари 2015. http://www.uefa.com/under21/news/newsid=2203200.html. 
 5. 5,0 5,1 „Regulations of the UEFA European Under-21 Championship, 2015–17“ (PDF). http://www.uefa.com/MultimediaFiles/Download/Regulations/uefaorg/Regulations/02/20/49/90/2204990_DOWNLOAD.pdf. посет. 26 јануари 2015 г. 
 6. „Za nami konferencja One Year To Go! Finał imprezy w Krakowie!“. Sport.interia.pl. 7 јуни 2016. https://www.laczynaspilka.pl/reprezentacja/reprezentacje-mlodziezowe/reprezentacja-mlodziezowa-u-21/za-nami-konferencja-one-year-to-go-final-imprezy-w-krakowie. посет. 7 јуни 2016 г. 
 7. „Spain's Dani Ceballos named Player of the Tournament“. UEFA.com. 30 јуни 2017. http://www.uefa.com/under21/news/newsid=2482942.html. 
 8. „Saúl Ñíguez wins U21 EURO adidas Golden Boot“. UEFA.com. 30 јуни 2017. http://www.uefa.com/under21/news/newsid=2483070.html. 
 9. „The official Under-21 Team of the Tournament“. UEFA.com. 1 јули 2017. http://www.uefa.com/under21/news/newsid=2483058.html. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]