Повелба на Република Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Повелба на Република Македонија
Доделена заза посебен придонес за развојот на Република Македонија, за особени заслуги во развивањето и унапредувањето на меѓународните односи и на соработката на Република Македонија со други држави и меѓународни институции и организации и јакнењето на нејзината меѓународна положба и углед
ДржаваМакедонија Македонија
ДоделуваПретседател на Република Македонија
Прво
доделување
2008


Повелба на Република Македонија е одликување во облик на печатена повелба кое се доделува за успех на разни поединци здруженија, организации и институции.

Особености[уреди | уреди извор]

Повелбата е изработена од тонирана пергамент хартија со пропишани димензии. Повелбата се доделува во соодветна папка со пропишани димензии и боја.

Критериуми[уреди | уреди извор]

Повелбата на Република Македонија се доделува на:

 • државјани на Република Македонија и на државјани на други земји, на правни лица и на меѓународни институции и организации за посебен придонес за развојот на Република Македонија, за особени заслуги во развивањето и унапредувањето на меѓународните односи и на соработката на Република Македонија со други држави и меѓународни институции и организации и јакнењето на нејзината меѓународна положба и углед и
 • поединци, организации и здруженија, како и на културно-уметнички, спортски и други здруженија за успешно организирање и претставување на достигнувањата од соодветната област во земјата и странство.

Добитници[уреди | уреди извор]

Организации од дијаспората[уреди | уреди извор]

 • 2013-Асоцијација на македонски друштва „Форум", Швајцарија [12]
 • 2013-Македонско добротворно друштво „Македонија", Швајцарија[13]
 • 2013-Македонско културно друштво „Св. Кирил и Методиј – Крањ", Словенија
 • 2013-Национален совет на македонското национално малцинство во Република Србија [14]
 • 2013-Организација „Обединети Македонци од Канада" [7]
 • 2013-Македонски меѓународен комитет за човекови права, Канада
 • 2013-Организација „Обединета Македонска Дијаспора", САД
 • 2013-Австралиско – македонски комитет за човекови права
 • 2013-Македонски просветно – училиштен одбор за Нов Јужен Велс, Австралија
 • 2014- Добротворна организација "Св. Архангел Гаврил" - Нов Јужен Велс, Австралија [13]
 • 2014- Хуманитарна организација „Надеж" - Мелбурн, Австралија [12]
 • 2014- Македонска добротворна организација (MCWA) - Викторија, Австралија [15]
 • 2014- Македонско друштво "Илинден" - Хановер, Лацен, Германија [16]
 • 2014- Заедница на Македонците во Република Хрватска - Загреб, Хрватска [14]
 • 2014- Весник "Македонија" – Торонто, Канада [17]
 • 2014- Радио "Вардарски Бранови" – Виндзор, Канада [18]
 • 2014- Радио програма "Обединета Македонија" – Торонто, Канада [19]
 • 2014- Македонскиот комитет за човекови права од Њу Џерси – Њу Џерси, САД [15]
 • 2015-„Француско-македонска организација „Блаже Конески“ од Мант Ла Жоли, Франција
 • 2015-„Културно-спортско друштво Преспа - Бирлик“ од Малме, Шведска
 • 2015-„АНСАМБЛ Македонка“ од Торонто, Канада
 • 2015-Австралиско-македонски театар од Сиднеј“ Австралија
 • 2015-Охридско-социјално друштво Св.Наум Охридски“ Мелбурн, Австралија

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. http://www.idividi.com.mk/vesti/makedonija/474454/
 2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-09-18. Посетено на 2014-03-11.
 3. Признание “Повелба на Република Македонија” за Владислав Барчиковски[мртва врска]
 4. Претседателот Иванов додели „Повелба на Република Македонија“ за златниот јубилеј на ПЕН центар[мртва врска]
 5. Жестоко реагираме на обидите за бришење на македонскиот јазик. Архивирано од изворникот на 2013-11-25. Посетено на 2013-11-21.
 6. http://www.mn.mk/kultura/8436-Svecena-akademija-za-60-godini-od-osnovanjeto-na-Institutot-za-makedonski-jazik
 7. 7,0 7,1 http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=43572[мртва врска]
 8. „Повелба на Република Македонија“ од Иванов за театарот „Војдан Чернодрински“[мртва врска]
 9. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 2015-07-24.
 10. 10,0 10,1 „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-06-26. Посетено на 2016-09-16.
 11. http://president.mk/mk/2011-06-17-09-55-07/2011-07-19-10-40-39/4247.html[мртва врска]
 12. 12,0 12,1 http://24vesti.mk/ivanov-dodeli-medal-za-zaslugi-i-povelba-na-republika-makedonija-za-dijasporata
 13. 13,0 13,1 „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2014-10-19. Посетено на 2014-12-29.
 14. 14,0 14,1 http://grid.mk/news/508203313/zasluzhnite-iselenici-od-ivanov-dobija-medali
 15. 15,0 15,1 http://vecer.mk/makedonija/zasluzhnite-iselenici-od-ivanov-dobija-medali[мртва врска]
 16. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2014-12-29.
 17. http://grid.mk/read/news/508203313/8046769/ivanov-dijasporata-e-nash-ambasador-i-promotor[мртва врска]
 18. http://grid.mk/read/news/508203313/8047576/pretsedatelot-ivanov-go-odlikuvashe-i-andon-donchevski[мртва врска]
 19. http://grid.mk/read/news/508203313/8057135/zasluzhnite-iselenici-od-ivanov-dobija-medali[мртва врска]