Медал на честа (Македонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Медал на честа — медал на Македонија за чест.

Особености[уреди | уреди извор]

Изгледот на ликовно-графичкото решение на медалот на честа сè уште не е дефиниран и покрај спроведени два конкурса за избор на ликовно-графичко решение.

Критериуми[уреди | уреди извор]

Медал на честа се доделува на припадниците на безбедносните сили на Република Македонија за достигнувања во раководењето и командувањето со безбедносните сили при што дале придонес во развојот, угледот и унапредувањето во извршувањето на обврските и задачите кои произлегуваат од службата.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]