Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ - Драчево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Воведение на Пресвета Богородица
Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Јужноскопско
Местоположба
Координати 41°56′36″N 21°29′41″E / 41.94333° N; 21.49472° E / 41.94333; 21.49472Координати: 41°56′36″N 21°29′41″E / 41.94333° N; 21.49472° E / 41.94333; 21.49472
Населено место Драчево
Општина Кисела Вода
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Изградба 11 јуни 2008
Ктитор Зоран Росоманов
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Воведение на Пресвета Богородица или само Света Богородица Пречиста претставува православна црква во Драчево.[1] Таа се наоѓа веднаш после скоспката населба Пинтија, на влезот во Драчево, до дворот на компанијата Графички ценар Бато & Дивајн. Осветувањето и поставувањето на камен-темелник било извшено на 11 јуни 2008 година лично од Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан. Ктитор на црквата е сопственикот на компанијата каде што се наоѓа црквата, Зоран Росоманов.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Осветување на темели на параклис посветен на Воведение на Пресвета Богородица во Скопје

Поврзано[уреди | уреди извор]