Црква „Св. Ѓорѓи“ - Дрвош

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Црква Св. Ѓорѓи
St. George's Church (Drvoš) (2).jpg
македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Место Дрвош
Општина Босилово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Ѓорѓи
Осветување 2008
Архитектонски опис
Стил византиски

„Св. Ѓорѓи“христијански храм кој се наоѓа во село Дрвош, Општина Босилово.

Црквата била осветена во 2008 година[1].

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]