Црква „Св. Стефан“ - 13 Ноември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Стефан
Sv. Stefan - 13 Noemvri (2).jpg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Јужноскопско
Местоположба
Координати 41°59′18″N 21°27′44″E / 41.98833° СГШ; 21.46222° ИГД / 41.98833; 21.46222Координати: 41°59′18″N 21°27′44″E / 41.98833° СГШ; 21.46222° ИГД / 41.98833; 21.46222
Населено место 13 Ноември (населба)
Општина Аеродром
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Светиот Првомаченик Стефан
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Стефан — црква во скопската населба 13 Ноември во Општина Аеродром[1]. Црквата била осветена на 22 март 2014 година. Се наоѓа во дворот на Мајчин Дом;[2] Во април 2014 година, црквата била ограбена.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Осветување на нов храм[мртва врска]
  3. Ограбена црквата „Св. Стефан“ во Аеродром[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]