Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Ново Лисиче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Ново_Лисиче
Храм "Пресвета Мајка БОГОРОДИЦА"
Црква Рожденство на Пресвета Богородица.jpg

'

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Местоположба
Населено место Ново Лисиче
Општи информации
Архитектонски опис
Портал
Голема Богородица 2018 година

Црквата Рождество на Пресвета Богородица (позната и како Света Богородица, Пресвета Богородица) е македонски православен христијански црковен храм кој се наоѓа во градот Скопје. Црквата се наоѓа во населбата Ново Лисиче на познатата детска улица, односно од левата страна на реката Вардар. Изградена е во 2010 година. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ново Лисиче го доби првиот православен храм“, Дневник (посет. 11 јануари 2012 г).