Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Ново Лисиче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Рождество на Пресв. Богородица
Црква Рожденство на Пресвета Богородица.jpg
македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Јужноскопско
Местоположба

Карта

Координати 41°59′7″N 21°28′31″E / 41.98528° СГШ; 21.47528° ИГД / 41.98528; 21.47528Координати: 41°59′7″N 21°28′31″E / 41.98528° СГШ; 21.47528° ИГД / 41.98528; 21.47528
Место Ново Лисиче
Општи податоци
Архитектонски опис
Црквата во 2018 г.

Рождество на Пресвета Богородица (позната и како Пресвета Мајка Богородица, Голема Богородица, Пресвета Богородица) — македонски православен храм кој се наоѓа во градот Скопје. Црквата се наоѓа во населбата Ново Лисиче на познатата детска улица, односно од левата страна на реката Вардар. Изградена е во 2010 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ново Лисиче го доби првиот православен храм“. Дневник. Посетено на 2012-01-11.[мртва врска]