Црква „Св. Великомаченик Георгиј“ - Горно Лисиче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Великомаченик Георгиј
Црква „Св. Великомаченик Георгиј“ - Горно Лисиче (1).jpg
македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Скопско
Парохија Горнолисичка
Местоположба

Место Горно Лисиче
Општина Аеродром
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Георги
Осветување 10 март 2013; пред 9 години (2013-03-10)
Архитектонски опис
Карта на црквата.

Свети Великомаченик Георгијмакедонска православна црква која се наоѓа на северниот крај на населбата Горно Лисиче.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била осветена на 10 март 2013 година[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Осветена црквичката „Св. вмч. Георгиј" во н. Г. Лисиче“. Македонска православна црква - Скопска епархија. 10 март 2013. Архивирано од изворникот на 5 март 2016. Посетено на 15 септември 2021.

41°58′42″ N; 21°29′46″ E / 41.978411° СГШ; 21.496070° ИГД / 41.978411; 21.496070