Црква „Св. Троица“ - Долно Лисиче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Троица
Sv.Troica-Dolno-Lisiche-MK.jpg

Поглед на црквата Света Троица во селото Долно Лисиче

македонска православна црква
Епархија Скопска
Местоположба

Место Долно Лисиче
Општина Аеродром
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свето Тројство
Архитектонски опис

Света Троицамакедонски православен храм во скопското село Долно Лисиче. Таа се наоѓа во близина на сретселото, од десната страна на патот кој води кон селото Јурумлери и мостот на реката Вардар. Внатрешноста е живописана со нови фрески, кои се дар од семејствата кои живеат во Долно Лисиче. Според натписот на камбанаријата, таа е подигната во 1991 година со благослов на тогашниот поглавар на МПЦ и македонски архиепископ г.г. Гаврил. Во склоп на црквата се и селските гробишта, кои се одделени со ѕидови. Во 2009 година црквата била цел на грабеж.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Кражба во црква во Долно Лисиче“. Утрински Весник. 13 мај 2009. Посетено на 2011-03-28.