Црква „Св. Кирил и Методиј“ - Маврови Анови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Кирил и Методиј
Mavrovi-Hanove-Church-02.jpg

Црквата Св. Кирил и Методиј во Маврови Анови

Македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Парохија Мавровска
Местоположба
Координати 41°42′02″ СГШ 20°45′20″ ИГД
Населено место Маврови Анови
Општина Маврово и Ростуше
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Кирил и Методиј
Осветување 2014[1]
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Кирил и Методијцрква во селото Маврови Анови.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е осветена на 25 мај 2014 година од страна на митрополитот тетовско-гостиварски г. Јосиф.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]