Црква „Св. Злата Мегленска“ - Битола

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Злата Мегленска
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Битолско
Парохија Градска битолска
Местоположба

Место Битола
Општина Битола
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Злата Мегленска
Осветување 13 септември 2014
Архитектонски опис

Света Злата Мегленска претставува македонска православна црква која се наоѓа во Битола.[1] Сместена е во близина на ресторанот Арена, поранешна Кожара. Црквата била осветена на 13 септември 2014 година од страна на актуелниот митрополит на Преспанско-пелагониската епархија, Петар.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Митрополитот Петар ја освети црквата Св.Злата Мегленска во Битола. Архивирано од изворникот на 2014-09-15. Посетено на 2014-09-13.

Поврзано[уреди | уреди извор]