Црква „Св. Атанасиј“ - Волкодери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Викиекспедиција Преспа 79.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Втора ресенска
Местоположба

Координати 41°01′30″N 20°56′43″E / 41.02500° СГШ; 20.94528° ИГД / 41.02500; 20.94528Координати: 41°01′30″N 20°56′43″E / 41.02500° СГШ; 20.94528° ИГД / 41.02500; 20.94528
Место Волкодери
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Изградба 1994
Архитектонски опис

Свети Атанасиј (позната и како Свети Атанас) — нова црква во селото Волкодери, Општина Ресен, Македонија. Се наоѓа на околу 700 метри северно од денешната местоположба на селото Волкодери.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1994 година. Во кругот на црквата се наоѓаат денешните селски гробишта.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Јовановски, Владо (2005). Населбите во Преспа (PDF). Скопје: Ѓурѓа. стр. 67. ISBN 9789989920554. Посетено на 8 ноември 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]