Македонија во 1993 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Република Македонија во 1993 година
Знаме на Македонија Грб на Македонија
Години : 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996
Векови: 20 век · 21 век · 22 век
Децении: 1980-ти 1990-ти 2000-ти 2010-ти 2000-ти 2010-ти 2020-ти
Години: 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996

Водачи[уреди | уреди извор]

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

Македонска пошта
 • 2 март - Во Скопје, во касарната „Гоце Делчев” се промовирани 64 водници на АРМ, прва класа подофицери произведени во Центарот за воено образование и обука за одбрана.
 • 5 март - Се урна авионот на македонската авиокомпанија „Палер МК“, од типот фокер 100, веднаш по полетувањето од Скопскиот аеродром. Се урнал на 400 м. од пистата. Од 91 патник и членови на екипажот, загинаа 80-мина.
 • 15 март - ПТТ Македонија, вклучувајќи се во активноста за меѓународно признавање на Македонија, ја промовира редовната поштенска марка со мотив на знамето на Македонија.

април[уреди | уреди извор]

Македонија е примена во ООН

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

Македонија стана член на УНЕСКО

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

Прв официјален фудбалски натпревар

ноември[уреди | уреди извор]

Авионска несреќа во близина на аеродромот Свети Апостол Павле
 • 3 ноември - Република Македонија доби статус на набљудувач во ГАТТ - Меѓународен договор за трговија и царински тарифи.
 • 10 ноември - Заменик министерот за одбрана Хисен Хаскај и заменик министерот за здравство, Имер Имери беа уапсени поради помагање во формирање на албанска паравојска во Македонија.
 • 11 ноември - Македонија побара меѓународни мировни сили на границата со Македонија.
 • 13 ноември - Ден на Македонското друштво на ортопеди и трауматолози.
 • 22 ноември - Авион од типот Јак-42Д на „Авиоимпекс“ се срушил во близина на аеродромот „Свети Апостол Павле“. Леталото било на пат од Женева, Швајцарија кон Скопје, но било пренасочено кон Охрид поради лошите временски услови на аеродромот во Скопје. При слетувањето, леталото се срушило на планината Тројани близу Охрид. Загинале сите осум членови на екипажот и 115 од 116-те патници. Единствениот преживеан патник им подлегнал на повредите неколку дена подоцна во охридската болница.

декември[уреди | уреди извор]

Култура[уреди | уреди извор]

Музика[уреди | уреди извор]

Филм и телевизија[уреди | уреди извор]

Книги и списанија[уреди | уреди извор]

Објекти[уреди | уреди извор]

Останато[уреди | уреди извор]

Спорт[уреди | уреди извор]

Фудбал[уреди | уреди извор]

Кошарка[уреди | уреди извор]

Одбојка[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Македонија е се' што имаме“, Киро Глигоров (2001), стр. 549.
 2. Службен весник на РМ, 78/93, 13 стр.
 3. www.ttk.com.mk