Црква „Св. Благовештение“ - Скопје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свето Благовештение
Blagoveštenie - Klinički centar (4).jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Јужноскопско
Местоположба

Координати 41°59′20″N 21°25′33″E / 41.98889° СГШ; 21.42583° ИГД / 41.98889; 21.42583Координати: 41°59′20″N 21°25′33″E / 41.98889° СГШ; 21.42583° ИГД / 41.98889; 21.42583
Место Центар
Општина Центар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Благовештение
Изградба 2002
Ктитор Фондација Благовестие
Архитектонски опис

Свето Благовештение — православна црква во дворот на скопскиот Клинички центар во Општина Центар.[1] Осветен камен-темелникот бил удрен на 4 август 2002 година од страна на поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан. Изградба ја финансирала „Благовестие", фондација на Снежана Георгиевска, сопруга на поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. ВО КРУГОТ НА КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР ВО СКОПЈЕ. Осветен камен-темелникот на параклисот "Свето Благовештение"[мртва врска]

Поврзано[уреди | уреди извор]