Прејди на содржината

Ванчо Трајанов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ванчо Трајанов
Ванчо Трајанов во 2011 година
Лични податоци
Роден на 9 август 1978(1978-08-09)(45 г.)
Роден во Делчево, СР Македонија, СФРЈ
Висина 1.70 м
Позиција Одбранбен среден ред
Младинска кариера
Брегалница
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1997–1999 Пелистер 1 (0)
1999–2000 Напредок 15 (1)
2000–2001 Велбужд 25 (3)
2001–2004 Локомотив 72 (4)
2004–2006 Ариминија Билефелд 1 (0)
2006–2009 Черноморец 59 (1)
2009–2010 Макаби Петах Тиква 21 (0)
2010–2012 Мињор 50 (2)
2013–2014 Черноморец 37 (1)
2014–2018 Локомотив 95 (1)
2018–2019 Обориште 6 (0)
Вкупно 382 (13)
Репрезентација
2001–2009 Македонија 36 (2)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Ванчо Трајанов (роден 9 август 1978 година) ― македонски поранешен фудбалер кој игра како играч од средниот ред.

Тој беше првиот – и, до денес, единствениот кој не е Бугарин, кој забележал повеќе од 300 настапи во Првата бугарска лига (што го прави најпознатиот небугарин во историјата на Првата лига). На меѓународен план, Трајанов во периодот од 2001 до 2009 година играл 35 пати за македонската репрезентација.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Трајанов ја започнал својата кариера во ФК Брегалница од Делчево.

Во 2002 година, Трајанов бил потпишан од бугарскиот прволигашки клуб Локомотив од Пловдив, со кој ја освоил лигата во сезоната 2003/04.

По успехот во Бугарија, тој се преселил во Германија за да игра за Арминија Билефелд, но не успеал да се наметне во првата екипа. Трајанов го направил своето деби за Арминија во победата со 4–2 над 1. ФК Келн II во Купот на Германија (ДФБ-Покал) на 21 септември 2004 година, доаѓајќи како замена. Тој го направил своето деби во Бундеслигата на 12 декември 2004 година како замена во второто полувреме во поразот со 5-0 од Волфсбург на Фолксваген арена. Ова било неговиот последен настап за Арминија.

Во октомври 2006 година, Трајанов се вратил во Бугарија за да игра за Черноморец од Бургас.[1] За две и пол сезони, тој стекнал 59 настапи и постигнал еден гол во победата со 1-0 на домашен терен против ФК Марек од Дупница на 26 октомври 2007 година.[2]

На 15 септември 2010 година, Трајанов се приклучил на Мињор од Перник; четвртата бугарска екипа во кариерата.[3] На почетокот на сезоната 2012/13 тој бил избран за нов капитен на екипата. На 6 ноември 2012 година, Трајанов го раскинал договорот поради финансиски причини.[4]

На 8 јануари 2013 година, Трајанов повторно потпишал за Черноморец на слободен трансфер.[5] На 20 февруари 2017 година, тој достигнал историска пресвртница - Трајанов стана првиот странски играч кој настапил на 300 натпревари во највисокото бугарско натпреварување. На второто место кај странските фудбалери е Србинот Небојша Јеленковиќ (со 293 натпревари).[6]

На 14 јуни 2018 година, Трајанов го објавил своето пензионирање како активен фудбалер,[7] иако потоа имал неколку настапи за ФК Обориште од Панаѓуриште.

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Своето сениорско деби за Македонија го имал на квалификацискиот натпревар за Светското првенство на ФИФА во јуни 2001 година против Молдавија во Скопје. На 16 октомври 2002 година, Трајанов постигнал гол за време на квалификацискиот натпревар на Македонија за Евро 2004 против Англија на Стадионот „Сент Мери“, кој завршил 2–2.[8] Севкупно, Трајанов забележал 36 натпревари, правејќи го својот последен настап за Македонија во поразот од 4-0 против Холандија на 1 април 2009 година.[9][10]

Ванчо Трајанов: Меѓународни цели
# Датум Место на одржување Противник Резултат Натпреварување
1. 5 септември 2001 Баку, Азербејџан  Азербејџан 1–1 Квалификации за Светското првенство 2002
2. 16 октомври 2002 Саутхемптон, Англија  Англија 2–2 Квалификации за Европското првенство 2004

Освоени титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Локомотив

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ванчо Траянов: Дойдох в Черноморец заради Херо“ (бугарски). topsport.bg. 24 ноември 2006. Посетено на 10 мај 2023.
  2. „Chernomorets 1–0 Marek“. The Guardian. 26 октомври 2007. Посетено на 10 мај 2023.
  3. „Миньор привлече Ванчо Траянов“ (бугарски). football24.bg. 15 септември 2010. Архивирано од изворникот на 2016-11-25. Посетено на 10 мај 2023.
  4. „Ванчо Траянов разтрогна с Миньор“ (бугарски). novsport.com. 6 ноември 2012. Посетено на 10 мај 2023.
  5. „Ванчо Траянов в Черноморец“ (бугарски). football24.bg. 8 јануари 2013. Архивирано од изворникот на 2017-09-06. Посетено на 10 мај 2023.
  6. „Ванчо Траянов е първият чужденец с 300 мача в елита“. sport.marica.bg (бугарски). 13 мај 2017. Посетено на 10 мај 2023.
  7. „Ванчо Траянов сложи край на своята състезателна кариера“ (бугарски). lokomotivpd.com. 14 јуни 2018. Посетено на 10 мај 2023.[мртва врска]
  8. „Macedonia hold ragged England“. BBC. 16 октомври 2002. Посетено на 10 мај 2023.
  9. „Netherlands 4–0 Macedonia“. soccerway.com. 1 април 2009. Посетено на 10 мај 2023.
  10. „Player Database“. eu-football.info. Посетено на 10 мај 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]