Благица Калева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Благица Калева
Благица Калева2.jpg
Роден 1970
Валандово, СФРЈ СФР Југославија
Занимање фолк пејачка

Благица Калева родена Крстева ( 1970, Валандово) е позната македонска фолк пејачка. Таа е дел од групата Модус. Средно музичко училиште завршила во Штип. Настапувала скоро на сите фолк фестивали во Македонија. Најчето на настапите освојува некоја од наградите. На Валандово фолк фест 2007 ја освоила наградата најдобра песна од публиката.[1] Била мажена со струмичкиот Музичар Костадин Калев - Дине. На 8 јули 2002 на пат за Скопје, доживува сообраќајна несреќа, во кој животот го губи нејзиниот сопруг и помалата ќерка Викторија.[2] Моментално живее во Струмица со ќерката Марија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. А. Ѓошевска (28 мај 2007). „Триумф на Благица Калева и Благоја Грујовски“. Вечер. Посетено на 2011-12-12.
  2. „ТРЕТА ЖРТВА НА ТЕШКАТА СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА НА ПАТОТ ШТИП - РАДОВИШ“. Вест. 11 јули 2002. Посетено на 2011-12-12.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]