Црква „Св. Григориј Палама и Димитриј “ - Струмица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Црква на Светите Григориј Палама и Свети Димитриј
Church of Saint Demetrius in Strumica, Macedonia.jpg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Архијерејско намесништво Струмичко
Парохија Струмичка
Местоположба
Населено место Струмица
Општина Струмица
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј Солунски
Свети Григориј Палама
Изградба 2002
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црква „Св. Григориј Палама и Димитриј“македонска православна црква која се наоѓа во Струмица, Македонија. Црквата се наоѓа во склопот на црквата „Успение на Пресвета Богородица“ која моментално е во изградба.

Црквата е градена во византиски стил и првата служба е одржана за Божик 2002 година, а осветена е на 8 ноември 2003 година. Иконостасот првин бил изработен од костен, за потоа бил заменет со мермерен. Свети Григориј Палама е заштитник на Струмичката епархија, а и заштитник на монасите. Моштите на двајцата светци се наоѓаат во нивните цркви во Солун.

Галерија[уреди | уреди извор]