Бранко Давидовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бранко Давидовски — Мајка
Роден(а)24 март 1930
Скопје,  Кралство Југославија
Починал(а)11 октомври 2018
Скопје, Македонија Македонија
Националностмакедонец
Занимањефудбалер и новинар

Бранко Давидовски — Мајка (Скопје, 24 март 1930 - Скопје, 11 октомври 2018) — македонски фудбалер, а подоцна и новинар, доајен на македонското спортско новинарство.

Биографија и кариера[уреди | уреди извор]

Давидовски е роден на 24 март 1930 година во Скопје. Тој првите контакти со спортот ги имал како фудбалер на ФК Вардар и тоа во 1947 година токму низ периодот на основање на најтрофејниот македонски клуб. Бил дел од Вардар низ сите негови младински категории и потоа кратко во сениорскиот тим во најтрофејниот период.

Најзначајниот период од професионалното спортско новинарство го минал како долгогодишен уредник на Македонското радио – Радио Скопје, а во својата богата кариера известувал од бројни елитни спортски натпреварувања, европски и светски првенства, Олимписки игри и Универзијади. И во пензионерските денови продолжил активно да се занимава со новинарството како дел од спортските редакции на дневните весници „Вечер" и „Утрински весник", а потоа долги години и во единствениот македонски спортски весник „Македонски спорт". Починал во Скопје на 11 октомври 2018 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]