Александар Дворчанец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александар Дворчанец
Сале Блузмен
Роден(а)29 ноември 1973
Прилеп, СР Македонија СР Македонија
Починал(а)10 ноември 2018
Скопје, Македонија Македонија
НационалностМакедонец
Занимањемузичар

Александар Дворчанец познат како Сале Блузмен (Прилеп, 29 ноември 1973 - Прилеп, 10 ноември 2018) — македонски музичар - свирач на усна хармоника и вокал, член и фронтмен на култната македонска група Crossroad Blues Band.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Дворчанец е роден во Прилеп на 29 ноември 1973 година. Во средината на 90тите години на 20 век, Дворчанец стапува во контакт со гитаристот Бранко Нешкоски - Бане со кој собираат локални музичари и во стара куќа на крајот од градот започнуваат со работа. Го формираат бендот Crossroad Blues Band. Набрзо после почетокот стануваат локална атракција, поради големиот број на музичари на сцената и повеќеслојниот звук кој го произведуваат. Имаат бројни настапи во Прилеп и околните градови. На почетокот од 2000 година групата го снима својот прв сингл. По издадено 3 албума на 10 ноември 2018 година по кратко боледување и здравствени компликации, Дворчанец починал.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]