Иван Нанчески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иван Нанчески
Позицијакрило[1]
Висина195 м
Тежинакг
ЕкипаКК Свислион Таково
Роден17 април 1989
Смедерево,  Србија
Починал27 мај 2016
Смедерево,  Србија
НационалностМакедонец
Клубови
КК Пелистер, Торлак, Свислајон Ваљево
Репрезентација
Инфо од: 31.05.2016.

Иван Нанчески (Смедерево, Србија, 17 април 1989 - Смедерево, 27 мај 2016) — македонски кошаркар и член на македонската младинска репрезентација до 20 години. Починал во сообраќајна несреќа на 27 мај 2016 година во близина на Смедерево, Србија, каде што е роден и живеел последните години.[2] Играл за Свислион Таково.[3] Нанчевски извесен период играл за битолски Пелистер и бил меѓу носителите на играта на жолто-црвената селекција на Европското првенство (ЕП), дивизија Б, кое во 2009 година се одигра во Скопје. Тогаш, тој просечно минувал 26 минути на паркетот со просек од 6,6 бода, 2,4 скока и 1,9 асистенции на седум натпревари под раководство на тогашниот селектор на младинците, Емил Рајковиќ.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Иван Нанчески | 15
  2. Кошркарски репрезентативец на Македонија загина во сообраќајка во Србија. Архивирано од изворникот на 2016-06-02. Посетено на 2016-05-31.
  3. Петар Апцев и Иван Нанчевски во Свислион Таково