Славчо Димовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Славчо Димовски
Роден 1955
Починал 2 ноември 2016
Скопје, Македонија Македонија
Занимање оперски певец

Славчо Димовски ( 1955 - Скопје, 2 ноември 2016) — македонски оперскиот солист – баритон, член на Македонската опера и балет.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Димовски е роден во 1955 година. Тој својата кариера ја почнал како хорист-баритон во хорот на Македонската опера и балет, за подоцна да биде назначен за солист. Како хорист учествувал во сите оперски и вокални инструмантални изведени на сцената на Македонската опера и балет. Како солист толкувал средни улоги од баритонскиот фах, меѓу кои: Шарплес во „Мадам Батерфлај“, Доктор Гренвил во „Травијата“, Анџелоти во „Тоска“, Мандарин во „Турандот“, Монтероне во „Риголето“ и др. Како маркантна фигура, остана запаменет како толкувач на улогата на Дон Кихот во истоимената балетска претстава.

Починал во Скопје на 2 ноември 2016 година.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]