Мирослав Грчев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Знамето на Македонија е дизајнирано од Мирослав Грчев.
Предлог грб на Македонија дизајниран од Мирослав Грчев.

Мирослав Грчев (1955, Скопје) — македонски архитект, графички дизајнер и карикатурист. Грчев е познат по тоа што го дизајнирал државното знаме на Македонија и најпознатиот македонски национален грб, кој воедно бил предлог грб на Македонија.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]