Игор Иванов

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Игор Иванов Изи)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Игор Иванов
Роден 1973
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонец
Познат по режијата на:
Превртено
Бубачки
Преспав
Занимање режисер


Игор Иванов-Изи (роден во 1973 во Скопје) — македонски филмски режисер.

Ја започнал својата професионална кариера во 1993 година, режирајќи ТВ серии. Од 1995 до 2004 година тој направи неколку кратки и документарни филмови презентирани и наградени на фестивали во светот. Неговиот краток филм "Bubachki" е во конкуренција на 54-то Берлинале и доби Златен леопард на филмскиот фестивал во Локарно. Во 2007 година неговиот прв долгометражен филм Превртено беше презентиран во Карлови Вари филмски фестивал и освои награда за најдобар режисер во "Mostra De Valencia" филмскиот фестивал во Валенсија. Неговиот втор филм, под наслов "Соба со пијано", беше издаден во Македонија на 15-ти септември 2013 година и ја имаше својата премиера во САД на 50 филмски фестивал во Чикаго. Работниот наслов на неговиот следен филм е "шеќерното дете".[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]