Бесконечна циркулација (скулптура во Скопје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед кон скулптурата

Бесконечна циркулација претставува мермерна скулптура на која е претставен симболот на бесконечноста. Споменикот се наоѓа на на Кејот „13 ноември“ во центарот на Скопје. Автор на оваа скулптура е Сашо Саздовски. Скулптурата била поставена во април 2009 година.[1]

Оваа скулптура е дел од проектот на Министерството за култура за поставување 36 скулптури во центарот на Скопје.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Трајковска, Даниела (22 април 2009). „Вечност, како Македонија што е вечна“. Вечер. Посетено на 2011-08-14.
  2. „ИЗБРАНИ 40 РЕШЕНИЈА ОД КОНКУРСОТ НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА“. Премин. Посетено на 2011-07-26.