Манастир „Св. Петка“ - Приковци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Петка
Македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кратовско
Парохија Кратовска
Местоположба
Населено место Приковци
Општина Кратово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Петка
Изградба 2009
Завршено 2009
Ктитор Борис Змејкоски
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Манастир „Св. Петка“ - Приковци — мал манастир во селото Приковци, во Општина Кратово. Се наоѓа над самото село, веднаш по последната куќа во селото, изграден во 2009 година.[1]

Манастирот претставува втор верски објект, покрај главната селска црква, која се наоѓа на самото сретсело. Бил изграден со финансиски средства од страна на поранешниот пратеник Борис Змејкоски.[1]

На осветувањето на темелите присуствувале претставници од општината, како и тогашниот пратеник Марјанчо Колевски.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Змејкоски гради манастир во Кратово“. Дневник. Скопје: МПМ Македонија. 6 септември 2009. Посетено на 15 јуни 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 42°03′40″N 22°08′41″E / 42.06111° N; 22.14472° E / 42.06111; 22.14472