Црква „Св. Ѓорѓи“ - Приковци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
Црква „Св. Илија“ - Приковци (1).jpg

Поглед на главната селска црква „Св. Ѓорѓи“ во Приковци

Македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кратовско
Парохија Кратовска
Местоположба
Населено место Приковци
Општина Кратово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Ѓорѓи
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црква „Св. Ѓорѓи“ - Приковци — главна селска црква во селото Приковци, во Општина Кратово. Се наоѓа на самото сретсело, во близина на регионалниот пат од Кратово до Пробиштип, кој поминува низ самото село. Околу нејзе се наоѓаат и главните селски гробишта.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 42°03′40″N 22°08′41″E / 42.06111° N; 22.14472° E / 42.06111; 22.14472