Прејди на содржината

Црква „Св. Петка“ - Приковци

Координати: 42°03′40″N 22°08′41″E / 42.06111° СГШ; 22.14472° ИГД / 42.06111; 22.14472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Петка
македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кумановско-кратовско
Парохија Кратовска
Местоположба

Карта

Место Приковци
Општина Кратово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Петка
Изградба 2009
Завршено 2009
Ктитор Борис Змејкоски
Архитектонски опис

Црква „Св. Петка“ - Приковци — мала манастирска црква во селото Приковци, во Општина Кратово. Се наоѓа над самото село, веднаш по последната куќа во селото, изграден во 2009 година.[1]

Манастирот претставува втор верски објект, покрај главната селска црква, која се наоѓа на самото сретсело. Бил изграден со финансиски средства од страна на поранешниот пратеник Борис Змејкоски.[1]

На осветувањето на темелите присуствувале претставници од општината, како и тогашниот пратеник Марјанчо Колевски.

Галерија

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 „Змејкоски гради манастир во Кратово“. Дневник. Скопје: МПМ Македонија. 6 септември 2009. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 15 јуни 2015.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

42°03′40″N 22°08′41″E / 42.06111° СГШ; 22.14472° ИГД / 42.06111; 22.14472