Споменик на Тешкото (Скопје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поглед кон споменикот

Споменикот на Тешкото претставува бронзена скулптура на едно од најпознатите макеоднски народни ора - Тешкото, сместена во самиот центар на Скопје. Се наоѓа во зеленилото во непосредна близина наСпомен-домот на Мајка Тереза на улица Македонија. Автор на ова дело е вајарот Златан Трајков. Оваа скулптура е дел од проектот на Министерството за култура за поставување 35 скулптури во центарот на Скопје.[1] Скулптурата била свечено откриена во август 2009 година[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ИЗБРАНИ 40 РЕШЕНИЈА ОД КОНКУРСОТ НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА“. Премин. Посетено на 2011-07-26.
  2. „Нови скулптури чекаат официјална презентација“. Утрински Весник. 7 август 2009. Посетено на 2011-07-26.

Галерија[уреди | уреди извор]