Жена со гитара (скулптура во Скопје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поглед кон скулптурата

Жена со гитара претставува мермерна скулптура на жена со гитара. Споменикот се наоѓа на на Кејот „13 ноември“ во центарот на Скопје. Автор на оваа скулптура е Синиша Новески. Скулптурата била поставена во април 2009 година.[1]

Оваа скулптура е дел од проектот на Министерството за култура за поставување 36 скулптури во центарот на Скопје.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Скулптурата ќе им го разубавува денот на минувачите“. Вечер. 6 мај 2009. Посетено на 2011-08-14.
  2. „ИЗБРАНИ 40 РЕШЕНИЈА ОД КОНКУРСОТ НА МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА“. Премин. Посетено на 2011-07-26.