Црква „Св. Климент Охридски“ - Драчево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Климент Охридски
македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Јужноскопско
Местоположба

Координати 41°55′50″N 21°31′29″E / 41.93056° СГШ; 21.52472° ИГД / 41.93056; 21.52472Координати: 41°55′50″N 21°31′29″E / 41.93056° СГШ; 21.52472° ИГД / 41.93056; 21.52472
Место Драчево
Општина Кисела Вода
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Климент Охридски
Осветување 17 октомври 2009
Архитектонски опис

Свети Климент Охридски — параклис во македонската православна богословија во Драчево.[1] Параклисот е со големи димензии и е сместен во православна богословија „Свети Климент Охридски“ во скопско Драчево. Осветен бил на 17 октомври 2009 година од страна на Архиепископот Охридски и Македонски г. г. Стефан во сослужение на Митрополитот Полошко-кумановски г. Кирил, Митрополитот Повардарски г. Агатангел и Митрополитот Брегалнички г. Иларион.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Осветување на капела во Македонската Богословија

Поврзано[уреди | уреди извор]