Прејди на содржината

Црква „Св. Ѓорѓи“ - Кисела Вода

Координати: 41°58′13.8″N 21°26′26.3″E / 41.970500° СГШ; 21.440639° ИГД / 41.970500; 21.440639
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Ѓорѓи

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Јужноскопско
Местоположба

Карта

Координати 41°58′13.8″N 21°26′26.3″E / 41.970500° СГШ; 21.440639° ИГД / 41.970500; 21.440639
Место Кисела Вода
Општина Кисела Вода
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Георгиј Победоносец
Архитектонски опис

Свети Ѓорѓи — црква во скопската населба Кисела Вода.[1] Постоењето на црквата според легендите се поврзува со времето на царот Јустинијан во почетокот на 6 век.[2] Се наоѓа до Домот за Зависници[3], односно до изворот на киселата вода, каде што е и црквата „Св. Никита“. Во минатото, а и денес црквата најмногу била посетена за време на Ѓурѓовден[4], празник кој е и патрон празник на Општина Кисела Вода.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Историја на општината Кисела Вода
  3. Камења паѓаат врз црквата Св. Ѓорѓи[мртва врска]
  4. Архив на Македонија 520. Православно архијерејско намесништво, кутија 5, 1938 г.