Прејди на содржината

Црква „Св. Лазар“ - Драчево

Координати: 41°56′06.7″N 21°30′38.8″E / 41.935194° СГШ; 21.510778° ИГД / 41.935194; 21.510778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Лазар

Поглед кон капелата

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Јужноскопско
Местоположба

Карта

Координати 41°56′06.7″N 21°30′38.8″E / 41.935194° СГШ; 21.510778° ИГД / 41.935194; 21.510778
Место Драчево
Општина Кисела Вода
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Лазар Витински
Архитектонски опис

Свети Лазар претставува православна гробјанска во Драчево.[1] Таа се наоѓа во драчевските гробишта на возвишението Марков Рид.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Црквата од страна на улицата