Црква „Св. Преполовение“ - Драчево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Преполовение на Руса Среда
Crkva Pelenica.JPG

Црквата Преполовение на Руса Среда во манастирот Пеленица кај Драчево

македонска православна црква
Епархија Скопска
Местоположба

Карта

Место Драчево
Општина Кисела Вода
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Архитектонски опис

Преполовение Руса Средаманастир во месноста Пеленица во близина на селото Драчево. Поточно манастирот се наоѓа на ливада на рид над селата Батинци и Драчево веднаш до патот кој води од Драчево кон Горно Количани и повеќе други села во подножјето на планината Китка. Покрај конаците во манастирот има повеќе летниковци и голема широка ливада на која редовно се одржува голем народен собор по повод празникот Преполовение - Руса Среда кој се паѓа на половината меѓу Велгиден и Духовден во среда. На соборот кој е масовно посетен од жителите на Драчево и други околни места и градот Скопје се дели храна и има многу музика. Покрај за овој празник, народен собор во овој манастир се одржува и на други поголеми христијански празници како што е Голема Богородица. Во 2010 година, во манастирот Пеленица за првпат се одржа манифестацијата „Кромидијада“[1].

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2011-02-12. Посетено на 2011-02-12.