ОУ „Страшо Пинџур“ - Карбинци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Страшо Пинџур

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Карбинци
Наречено по: Страшо Пинџур
Нас. место: Карбинци
Адреса: с. Карбинци
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Страшо Пинџур“ (официјално: Основно општинско училиште „Страшо Пинџур“ - Карбинци; скратено: ООУ „Страшо Пинџур“) — централно основно училиште во селото Карбинци. Училиштето се наоѓа надвор од самото село, заедно со сите останати административни градби.

Училиштето е именувано по истакнатиот македонски народен херој Страшо Пинџур.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Училиштето се наоѓа во непосредна близина на реката Брегалница, покрај селото Карбинци. Сместено е веднаш до самата општинска зграда. [1]

Историја[уреди | уреди извор]

Од кажувања на мештаните се дознава дека почетоците на училиштето се од турско време. Повеќе пати го менувало своето име, но не се документирани тие промени. По стекнувањето на независноста, училиштето го добило денешното име.[1]

Објект[уреди | уреди извор]

Во 2010 година училиштето било коплетно реновирано со помош на УСАИД и Министерството за Образование на Македонија. Старата училишна зграда била преадаптирана за кабинетска настава и медиотека.[2]

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето наставата се изведува на македонски наставен јазик.[1]

Подрачни училишта[уреди | уреди извор]

Во составот на училиштето влегуваат следниве подрачни училишта:[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „ООУ Страшо Пинџур - Карбинци“. www.mkmap.eu.mk (англиски). Посетено на 2021-02-04.
  2. „Реновирано ОУ „Страшо Пинџур" од Карбинци“. Курир. 6 октомври 2010 13:33. Посетено на 2010-11-07. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°48′42″N 22°14′12″E / 41.81167° СГШ; 22.23667° ИГД / 41.81167; 22.23667