ПУ „Страшо Пинџур“ - Калаузлија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Страшо Пинџур

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Карбинци
Наречено по: Страшо Пинџур
Нас. место: Калаузлија
Адреса: с. Калаузлија
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Страшо Пинџур“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Страшо Пинџур“ - Калаузлија; скратено: ПООУ „Страшо Пинџур“) — подрачно основно училиште во селото Калаузлија, составен дел на ОУ „Страшо Пинџур“ од селото Карбинци.[1]

Училиштето е именувано по истакнатиот македонски народен херој Страшо Пинџур.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Калаузлија, во непосредна близина на регионалниот пат.

Објект[уреди | уреди извор]

Селото добило ново училиште со помош на турската организација „Тика“, која во изградбата на училиштето вложила 65.000 евра.[2]

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ООУ Страшо Пинџур - Карбинци“. www.mkmap.eu.mk (англиски). Посетено на 2021-02-02.
  2. Бојаџиски, Иван (5 ноември 2010). „Или џамија или меѓународен скандал“. Утрински весник (3423). Посетено на 3 февруари 2021.

Координати: 41°47′13″N 22°19′54″E / 41.78694° СГШ; 22.33167° ИГД / 41.78694; 22.33167