ПУ „Страшо Пинџур“ - Таринци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Страшо Пинџур

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Карбинци
Наречено по: Страшо Пинџур
Нас. место: Таринци
Адреса: с. Таринци
Местоположба

Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Страшо Пинџур“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Страшо Пинџур“ - Таринци; скратено: ПООУ „Страшо Пинџур“) — подрачно основно училиште во селото Таринци, составен дел на ОУ „Страшо Пинџур“ од селото Карбинци.[1]

Училиштето е именувано по истакнатиот македонски народен херој Страшо Пинџур.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Таринци.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ООУ Страшо Пинџур - Карбинци“. www.mkmap.eu.mk (англиски). Посетено на 2021-02-17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°47′57.68″N 22°13′46.81″E / 41.7993556° СГШ; 22.2296694° ИГД / 41.7993556; 22.2296694