ПУ „Страшо Пинџур“ - Крупиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Страшо Пинџур

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Карбинци
Наречено по: Страшо Пинџур
Нас. место: Крупиште
Адреса: с. Крупиште
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Страшо Пинџур“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Страшо Пинџур“ - Крупиште; скратено: ПООУ „Страшо Пинџур“) — подрачно основно училиште во селото Крупиште, составен дел на ОУ „Страшо Пинџур“ од селото Карбинци.[1]

Училиштето е именувано по истакнатиот македонски народен херој Страшо Пинџур.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Крупиште.

Објект[уреди | уреди извор]

Во септември 2020 година започнала обновата на опожарениот дел од училиштето. При обновата ќе бил опфатен и останатиот дел од училиштето.[2]

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ООУ Страшо Пинџур - Карбинци“. www.mkmap.eu.mk (англиски). Посетено на 2021-02-09.
  2. „Почнува реконструкцијата на училиштето во село Крупиште“. МИА. Архивирано од изворникот на 2021-02-14. Посетено на 2021-02-09.

Координати: 41°50′36″N 22°14′54″E / 41.84333° СГШ; 22.24833° ИГД / 41.84333; 22.24833