ПУ „Страшо Пинџур“ - Долни Балван

Од Википедија — слободната енциклопедија
Страшо Пинџур

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Карбинци
Наречено по: Страшо Пинџур
Нас. место: Долни Балван
Адреса: с. Долни Балван
Местоположба

Карта

Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Страшо Пинџур“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Страшо Пинџур“ - Долни Балван; скратено: ПООУ „Страшо Пинџур“) — подрачно основно училиште во селото Долни Балван, составен дел на ОУ „Страшо Пинџур“ од селото Карбинци.[1]

Училиштето е именувано по истакнатиот македонски народен херој Страшо Пинџур.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Долни Балван.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ООУ Страшо Пинџур - Карбинци“. www.mkmap.eu.mk (англиски). Посетено на 2021-02-03.

Координати: 41°48′22″N 22°12′12″E / 41.80611° СГШ; 22.20333° ИГД / 41.80611; 22.20333