Црква „Св. Злата Мегленска“ - Сарај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Злата Мегленска
Света Злата Мегленска во Сарај.jpg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Парохија Ѓорчепетровска
Местоположба
Населено место Сарај
Општина Сарај
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света великомаченичка Злата Мегленска
Изградба 1996
Завршено 2010
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Злата Мегленска претставува црква во скопското село Сарај. Црквата почнала да се гради во 1996 година, но поради финансиски проблеми изградбата траела 15 години[1]. Во 2007 година во црковниот двор била извршена тешка кражба на градежен материјал[2]. Кон крајот на ноември 2017 година било украдено црковното ѕвоно тешко околу 160 килиграми.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „САРАЈЦИ И НАТАМУ БЕЗ ЦРКВА -"Света Злата Мегленска" чека донации“. Вечер. Посетено на 2010-09-17.
  2. „Ограбени четири цркви и манастир“. Утрински Весник. Посетено на 2010-09-17. На |first= му недостасува |last= (help)
  3. Украдена камбаната од црквата „Света Злата Мегленска“ во Сарај