Споменик на Св. Климент и Наум (Скопје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поглед кон споменикот

Св. Климент и Наум претставува монументален бронзен споменик во Скопје. Споменикот бил најавен како дел од т.н. проект Скопје 2014 и бил поставен на 12 јуни 2010 година. На мермерниот постамент од 3.5 метри се поставени двата големи македонски словенски просветители Светите Климент и Наум Охридски, кои се преставени како монаси, а околу самиот постамент поставени се 4 бронсени релјефи, од кои на 3 се прикажани сцени од нивните житија.[1] Споменикот се наоѓа на Плоштадот Карпошово Востание на левата страна од кејот на Вардар, на влезот на Камениот Мост од страната на Старата Чаршија. Споменикот е изработен во леарницата Фрокаро, во Виченца, Италија и чинел 580.000 евра. Автор на споменикот е Перо Кованцалиев.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Уште два споменика од „ Скопје 2014"". Алфа Телевизија. сабота, 12 јуни 2010, 15:16. Посетено на 2011-11-06. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. "Поставени спомениците на просветителите". build.mk. 12.06.2010. Посетено на 2011-11-06. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Галерија[уреди | уреди извор]