Македонија на Европското првенство во атлетика 2010

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Flag of Macedonia.svg

Република Македонија на Европското првенство по атлетика во 2010 година, кое се одржало во Барселона, Шпанија, учествувала со два натпреварувачи.[1][2].

ЕПА Барселона 2010. Злато Сребро Бронза Вкупно
Македонија Македонија 0 0 0 0

Учесници[уреди | уреди извор]

Дисциплина Мажи Жене Вкупно
100 м Ивана Рожман 1
Троскок Реџеп Селман 1
Вкупно 1 1 2

Резултати[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

Атлетичар Дисциплина Личен рекорд Квалификации Финале Детали
Резултат Место Резултат Заостанување Место
Реџеп Селман Троскок 15,29 15,39 ЛР 27/28 Не се пласирал [1]

Жени[уреди | уреди извор]

Атлетичар Дисциплина Личен рекорд Група Полуфинале Финале Детали
Резултат Место Резултат Место Резултат Заостанување Место
Ивана Рожман 100 м 12,07 12,90 31/32 Не се пласирала [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Машкинатпреварувачи“ (PDF) (англиски). 21 јули 2010.
  2. „Женски натпреварувачи“ (PDF) (англиски). 21 јули 2010.