Прејди на содржината

Европско првенство во фудбал за жени до 19 години - 2010

Од Википедија — слободната енциклопедија
Европско првенство во фудбал за жени до 19 години - 2010
2010 UEFA Women's Under-19 Championship
УЕФА Европско првенство во фудбал за жени до 19 години Предлошка:Mm icon
Општо за првенството
Домаќин(и) Македонија Македонија
      градови Скопје
      стадиони Арена Филип II Македонски, Борис Трајковски, Железарница, Милано Арена
Период на одржување 24 мај7 јуни 2010
Број на учесници 8
Распределба на медалите
Статистички податоци за првенството


УЕФА Европско првенство во фудбал за жени до 19 години ― тринаесетто по ред Европско првенство во фудбал за жени до 19 години кое ќе се одржи во Македонија и на кое ќе земат учество 8 репрезентации. Финалниот натпревар ќе се одигра на 7 јуни во Скопје на Националната Арена Филип II Македонски.

Квалификувани репрезентации

[уреди | уреди извор]

Фаза по групи

[уреди | уреди извор]
Тим Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
 Германија 3 3 0 0 11 3 +8 9
 Англија 3 2 0 1 6 4 +2 6
 Италија 3 0 1 2 5 9 -4 1
 Шкотска 3 0 1 2 5 11 -6 1

24 мај 2010
13.00
 Шкотска 1 – 3  Англија Железарница, Скопје
Судија: Естер Ецопарди (Малта)
Џенифер Бити гол 67' (Извештај) Тони Дјуган гол 20'
Изобел Кристиансен гол 34'
Лора Кумбс гол 72'

24 мај 2010
13.00
 Германија 4 – 1  Италија Милано Арена, Куманово
Судија: Рона Дејли (Ирска)
Кира Малиновски гол 15'
Хасрет Кајикчи гол 25'
Мари-Луиз Багехорн гол 34'
Каролин Симон гол 47'
(Извештај) Марта Мазон гол 59'

27 мај 2010
17.00
 Шкотска 1 – 5  Германија Борис Трајковски, Скопје
Судија: Софија Карајорги (Кипар)
Ребека Демпстер гол 66' (Извештај) Турик Кнаак гол 45+2' гол 69' гол 90+1'
Валерија Клајна гол 25' (пен..)
Аника Допла гол 90+2'

27 мај 2010
17.00
 Англија 2 – 1  Италија Милано Арена, Куманово
Судија: Петра Худа (Словачка)
Тони Дјуган гол 87'
Лорен Брутон гол 90+1'
(Извештај) Франческа Витале гол 6'

30 мај 2010
17.00
 Италија 3 – 3  Шкотска Борис Трајковски, Скопје
Судија: Естер Ецопарди (Малта)
Барбара Боназеа гол 17'
Микела Франко гол 22'
Франческа Витале гол 27'
(Извештај) Сара Евенс гол 20'
Ребека Демпстер гол 64' гол 73'

30 мај 2010
17.00
 Англија 1 – 2  Германија Арена Филип II Македонски, Скопје
Судија: Каталин Кулчар (Унгарија)
Лорен Братон гол 45+1' (Извештај) Аника Допла гол 12'
Турид Кнаак гол 40'

Тим Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
 Холандија 3 3 0 0 11 0 +11 9
 Франција 3 2 0 1 7 3 +4 6
 Шпанија 3 1 0 2 6 3 +3 3
Македонија Македонија 3 0 0 3 1 19 -18 0

24 мај 2010
17.00
Македонија Македонија 0 – 6  Шпанија Арена Филип II Македонски, Скопје
Гледачи: 8.000
Судија: Каролина Радзик-Јохан (Полска)
(Извештај) Марија Галан гол 38'
Ирене дел Рио гол 53'
Каролина Ферез гол 81'
Марија Викториа Лозада гол 85'
Ана Бусета гол 87'
Најара Беристаин гол 90+2'

24 мај 2010
13.00
 Холандија 2 – 0  Франција Борис Трајковски, Скопје
Судија: Софија Карајорги (Кипар)
Марел ван Донген гол 8'
Лике Мартенс гол 35'
(Извештај) Аделин Русо Предлошка:Исклучување

27 мај 2010
17.00
Македонија Македонија 0 – 7  Холандија Железарница, Скопје
Судија: Рона Дејли (Ирска)
(Извештај) Лике Мартенс гол 1' гол 66'
Ванити Лавериса гол 10' гол 45'
Кирстен Коопманс гол 23' гол 56'
Маури ван де Ветеринг гол 79'

27 мај 2010
17.00
 Шпанија 0 – 1  Франција Арена Филип II Македонски, Скопје
Судија: Каталин Кулчар (Унгарија)
(Извештај) Леа Ле Гарек гол 69'

30 мај 2010
17.00
 Франција 6 – 1 Македонија Македонија Милано Арена, Куманово
Гледачи: 200
Судија: Петар Худа (Словачка)
Марина Маканза гол 12' гол 40'
Камил Катала гол 14'
Амели Барбета гол 15' гол 88'
Леа Ле Гарек гол 72'
(Извештај) Наташа Андонова гол 66'

30 мај 2010
17.00
 Шпанија 0 – 2  Холандија Железарница, Скопје
Судија: Каролина Радзик-Јохан (Полска)
(Извештај) Мерел ван Донген гол 37'
Лике Мартенс гол 39'

Елиминации

[уреди | уреди извор]

Полуфинале

[уреди | уреди извор]
2 јуни 2010
17.00
 Германија  Франција Арена Филип II Македонски, Скопје

2 јуни 2010
17.00
 Холандија  Англија Милано Арена, Куманово
5 јуни 2010
15.00
Победник полуфинале 1 Победник полуфинале 2 Арена Филип II Македонски, Скопје

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]