Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Средно Водно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Рождество на Пресвета Богородица
Iglesia de la Natividad de la Madre de Dios, Montaña Vodno, Skopie, Macedonia, 2014-04-17, DD 77.JPG

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Јужноскопско
Местоположба

Место Горно Водно
Општина Карпош
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица
Изградба 1989
Завршено 2010
Архитектонски опис

„Рождество на Пресвета Богородица“ — православна црква сместена на падините на Водно на месното на историското село Горно Водно.[1] Таа е возобновена врз темелите на стара повеќевековна црква со колективно ктиторство на сите поранешни жители на разуранатото село. На црквата Св. Богородица и претходи долга историја која започнала некаде во XIII век, во пишуваните извори спомнувана како „Св. Богородица Елеуса“ и „Св. Богородица Водњанска“, а во втората половина на XVI век црквата запустела. Од 1847 до 1870 година е обновена еднобродната, засводена црква посветена на празникот Рождество на Пресв. Богородица. Црквата и селото Горно Водно се разурнати во 1955 година. Камен-темелникот на новата црква Рождество на Св. Богородица е осветен на 6 октомври 1996 година. Проектот за новата триконхална, еднокуполна црква го изготвиле арх. инж. Илија и Благојка Пулејко, а идејното решение за камбанаријата било на арх. инж. Никола Ничота. Живописот и иконописот се дело на актуелните зографи Кирил Златанов и Лазар Личиќ. Поради својата местоположба, црквата е доста посетена.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Галерија[уреди | уреди извор]

Координати: 41°58′37″ N; 21°24′30″ E / 41.9769° СГШ; 21.4083° ИГД / 41.9769; 21.4083