Црква „Св. Никола“ - Нерешки Пат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Велоекспедиции 2016 32.jpg

Поглед на црквичката

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Јужноскопско
Местоположба

Координати 41°59′10″N 21°24′23″E / 41.98611° СГШ; 21.40639° ИГД / 41.98611; 21.40639Координати: 41°59′10″N 21°24′23″E / 41.98611° СГШ; 21.40639° ИГД / 41.98611; 21.40639
Место Нерешки Пат
Општина Карпош
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис

Свети Никола — мала православна црквичка на падините на Водно, веднаш до патот што води за селото Горно Нерези.[1]

Црквата долго време била запуштена. Денес за неа се грижи жител на населбата Козле. Црковниот патронат се слави на 19 декември на Свети Никола Зимски, кога е присутен и свештеник од црквата „Св. Јован Крстител“ од Капиштец. Црквата неколкупати била ограбувана.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. СЛОБОДАНКА ДИМИТРОВСКА ПЕТ ГОДИНИ САМА СЕ ГРИЖИ ЗА ЦРКВАТА "СВ. НИКОЛА" НА ВОДНО. Архивирано од изворникот на 2014-11-05. Посетено на 2014-10-26.
  2. Ограбена цркавата „Свети Никола“ кај Нерешки пат[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]