Црква „Св. Пантелејмон“ - Долно Нерези

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Пантелејмон
Crkva Pantelejmon dolno Nerezi 16.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Северноскопско
Местоположба

Карта

Координати 41°59′47″N 21°22′28″E / 41.99639° СГШ; 21.37444° ИГД / 41.99639; 21.37444Координати: 41°59′47″N 21°22′28″E / 41.99639° СГШ; 21.37444° ИГД / 41.99639; 21.37444
Место Долно Нерези
Општина Карпош
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Пантелејмон
Архитектонски опис

Свети Пантелејмон — македонска православна гробјанска црква во скопската населба Долно Нерези.[1]

Црквата се наоѓа во западниот дел на населбата. На 14 октомври 2006 година во црквата била осветена нова импозантна крстилница.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Фрески од црквата

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Осветување на новата крстилница при црквата Свети Пантелејмон во Долно Нерези – Скопје

Надворешни врски[уреди | уреди извор]